POWRÓT

GWE24: DOTACJA UNIJNA DLA EKO FABRYKI

Prawdopodobnie w grudniu 2018 roku powstanie Eko-Fabryka w Wejherowie. Wniosek o dofinansowanie inwestycji z Unii Europejskiej został już złożony w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. Wartość dofinansowania wyniesie prawie 8 mln złotych.

Jak powiedział podczas konferencji Roman Czerwiński, prezes Zakładu Usług Komunalnych w Wejherowie, zbudowanie Eko Fabryki jest konieczne z uwagi na większe zapotrzebowanie na odbiór odpadów segregowanych i możliwość ich recyklingu. W obecnym punkcie odbioru przy ulicy Obrońców Helu nie ma aż tyle miejsca do tego typu działań. Eko Fabryka będzie więc nowoczesnym typem Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

-Wniosek o dofinansowanie został już złożony. Teraz czekamy na ocenę merytoryczną, która odbędzie się w styczniu. A w lutym lub marcu ukażą się pierwsze rankingi – mówi prezes Roman Czerwiński. – Liczę, że nasz wniosek będzie pozytywnie oceniony, bo podobnych wniosków na taką skalę nie ma.

Kosztorysowa wartość przedsięwzięcia wynosi prawie 12 mln zł w tym zakup gruntu i obiektów przy ulicy Tartacznej. Zakład liczy więc na dofinansowanie 7 mln 6 tys. zł z Unii Europejskiej. Pozostałe środki firma musi zabezpieczyć sama. Równocześnie z wnioskiem został ogłoszony przetarg na budowę Eko Fabryki w nietypowej formule „zaprojektuj i wybuduj z różną opcją”.

-Ze względu na to że, nie mamy pewności otrzymania dofinansowania to określiliśmy minimalny zakres robót i termin zakończenia inwestycji do grudnia 2018 roku – dodaje Roman Czerwiński. – Jeśli będą oferenci to zakładamy, że Eko Fabryka powstanie. Czy w wariancie maksymalnym czy w minimalnym, okaże się po ilości środków unijnych.

Budynek Eko Fabryki w zabytkowym budynku dawnej Fabryki Drzewnej będzie przeznaczony dla mieszkańców, korzystających z PSZOK. Po oddaniu rzeczy nastąpi selekcja odpadów niebezpiecznych, a następnie wybranie tych rzeczy, które nadają  się do ponownego użytku. Natomiast przy rampie przeładunkowej odbierana będzie większa ilość odpadów. Zaplanowano też zaplecze techniczne. Zakład przygotuje również katalog produktów, które po renowacji będzie można nabyć w Eko Fabryce.

Nowością w Wejherowie będą podziemne pojemniki na odpady z przeznaczeniem na plastiki, papier i szkło. Kioski wrzutowe doskonale wtopią się w miejską architekturę Wejherowa.

 

Źródło: Portal GWE24.pl