POWRÓT

Jak nieodpłatnie pozbyć się odpadów w zgodzie z ekologią

Jak nieodpłatnie pozbyć się odpadów w zgodzie z ekologią
- podpowiada Prezes Zakładu Usług Komunalnych w Wejherowie Sp. z o. o. Pan Roman Czerwiński - Specjalista w dziedzinie ochrony środowiska.

1. Co zrobić z resztkami materiałów budowlanych, które pozostały po remoncie domu lub mieszkania?

W każdej gminie obowiązuje inny regulamin utrzymania czystości i porządku, np. w mieście Wejherowo można bezpłatnie oddać 160 l/ gruzu na gospodarstwo domowe w ciągu roku do Punktu PSZOK bądź uzgodnić z firmą obsługującą mieszkańców. Natomiast pozostałe odpady budowlane, które powstały nam przy remoncie domu czy mieszkania trzeba odprowadzić we własnym zakresie, np.: można je przywieźć m.in. na składowisko w Rybskiej Karczmie i oddać po przystępnej cenie bądź nieodpłatnie. Obecnie przyjmujemy bezpłatnie czystą ziemię z wykopów, piasek i żwir.

2. Po remoncie dachu została mi papa, gdzie mogę ją zutylizować, aby nie zaszkodzić środowisku?

Papa, wełna mineralna jak również odpady gruzowe nie są zaliczane do odpadów komunalnych, dlatego też nie można ich wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane, natomiast firma wywozowa nie ma obowiązku zabierać tego typu odpadów. Mieszkaniec musi zutylizować takie odpady w własnym zakresie. Przede wszystkim należy poszukać takiego składowiska, które przyjmuje tego typu odpady. Papę jak również wszelkie odpady budowlane można przywieźć
na składowisko w Rybskiej Karczmie. W porównaniu z ceną na innych składowiskach, utylizacja papy na naszym składowisku jest o połowę tańsza.

3. Czy mieszkaniec Władysławowa, Choczewa lub Helu również może przywieźć na Składowisko tego typu odpady?

Rejonizacja zagospodarowania odpadów dotyczy wyłącznie odpadów zmieszanych oraz odpadów zielonych czyli tych, które ma obowiązek wywieźć nam firma z którą zawarła umowę gmina. Natomiast pozostałe odpady, których chcemy się pozbyć, można przywieźć na składowisko w Rybskiej Karczmie, które działa podobnie jak likwidowane składowisko w Łebczu.

4. A co zrobić z odpadami niebezpiecznymi takimi jak zużyte baterie, świetlówki?

Wszelkie odpady niebezpieczne typu baterie, świetlówki, przeterminowane leki czy elektrośmieci można oddawać nieodpłatnie do Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych (PZON) np. do mieszczącego się na terenie Zakładu Usług Komunalnych w Wejherowie od ul. Chopina, dotyczy to mieszkańców gm. Luzino, Szemud, Kosakowo, Wejherowo, miasta Wejherowo, Sopot, Gdynia. Natomiast jeżeli chodzi o gminy położone w regionie północnym, każda gmina zgodnie z obowiązująca Ustawą o odpadach z dnia 14.12.2012 r. ma obowiązek stworzenia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie każdy mieszkaniec może bezpłatnie zostawić swoje wysegregowane odpady, również te zaliczane do odpadów niebezpiecznych.

5. Czy firmy, które chciałbym własnym transportem przywieźć wysegregowane frakcje na Składowisko w Rybskiej Karczmie mają taką możliwość?

Oczywiście, że tak. Zawsze chętnie przyjmiemy każdą frakcję odpadów wysegregowanych. Natomiast opłata będzie zależna od rodzaju odpadu.

6. Operuje Pan zwrotem "składowisko w Rybskiej Karczmie" ale mieszkańcom niewiele to mówi.

Składowisko w Rybskiej Karczmie mieści się w Rybnie - 7 km od Gniewina w stronę Wejherowa i czynne jest od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do 20.00, a w soboty od 7.00 do 15.00, tel. 728 353 156. Natomiast cennik składowiska dostępny jest na stronie internetowej Zakładu Usług Komunalnych w Wejherowie www.zukwejherowo.pl/skladowisko

Załączniki: mapka dojazdowa