POWRÓT

Zuk stawia na edukację mieszkańców

Piszą o nas: GWE24.PL

Po dwóch latach od wejścia w życie ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, zmieniającej m.in. gospodarkę odpadami, wejherowski Zakład Usług Komunalnych podsumował działalność.
Prezes zarządu Roman Czerwiński na zwołanej z tej okazji konferencji zaprezentował wyniki segregacji odpadów, przybliżył działalność ZUK-u oraz ogłosił konkurs dla mieszkańców. Jako jeden z ważniejszych sukcesów wymienił uruchomienie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w mieście. Podkreślił, że mieszkańcy chętnie korzystają z tej możliwości pozbycia się niepotrzebnych przedmiotów, których nie mogą po prostu wyrzucić do pojemników na odpady.

Najważniejsza jednak sprawa to proporcje odpadów segregowanych i zmieszanych. Tych drugich powinno być jak najmniej, a szczegółowo regulują to odpowiednie przepisy.

Obecnie wymogi wskaźników procentowych ilości segregowanych odpadów, narzuconych przez Unię Europejską a w Polsce regulowanych rozporządzeniami ministra, wejherowski Zakład Usług Komunalnych spełnia ze sporym zapasem. Do 2020 roku wymagania będą jednak podwyższone - segregowane odpady będą musiały stanowić co najmniej 50 proc. wszystkich odbieranych śmieci.

- Z miesiąca na miesiąc rośnie wskaźnik odzyskiwanych, wysegregowanych odpadów i to jest bardzo dobre - mówi Roman Czerwiński, prezes ZUK. - Wynika z tego, że mieszkańcy traktują segregację odpadów poważnie. Naszym zadaniem jest teraz doprowadzenie do sytuacji, w której wszyscy będą to traktować poważnie, żeby nie było "słabszych" miejsc i aby segregacja dotyczyła 50 proc. odpadów najpóźniej w 2020 roku. Aby to osiągnąć bardzo ważna jest edukacja i to od najmłodszych lat. Stąd nasze akcje akcje edukacyjne i konkursy, kierowane zarówno do mieszkańców powiatu, jak i przedszkoli i szkół.

Prezes podkreśla, że bez edukacji nie uda się zmienić mentalności tych osób, które jeszcze nie widzą potrzeby segregowania odpadów i nie doceniają wagi tego tematu.

- A przecież nie chodzi o to, aby ścigać i karać, ale właśnie o to, aby przekonać ludzi do proekologicznej postawy - dodaje prezes. - Musimy patrzeć w przyszłość, bo nawyki kształtuje się przecież latami. Dobry przykład jednego mieszkańca na drugiego, dobry przykład spółdzielni mieszkaniowych - wszystko to wpływa na to, że edukacja postępuje i jest coraz lepiej.

Podczas konferencji prezes wyliczył też, czym na co dzień zajmuje się ZUK.

- Bo nasza działalność to nie tylko gospodarka odpadami - podkreślił. - Ale też odwadnianie np. tunelu, dbanie o miejską zieleń (nasadzenia kwiatów, krzewów i codzienna pielęgnacja), budowa dróg i wiele innych. Wszystkie prace pozyskujemy w przetargach, co dowodzi, że jesteśmy firmą konkurencyjną na rynku, z dobrą kondycją finansową, zatrudniającą ok. 130 pracowników.

Został ogłoszony konkurs dla mieszkańców "Czy to jesień, czy to wiosna - segregacja to rzecz prosta!", który będzie polegał na liczeniu, ile odpadów segregowanych, a ile niesegregowanych oddaje dane gospodarstwo, wspólnota mieszkaniowa czy spółdzielnia. Kto uzyska najwyższe wskaźniki otrzyma nagrodę.

- Wszystkim, którzy wykażą się aktywnością, damy na święta choinki, oprócz tego będą inne atrakcyjne nagrody - zapowiada prezes Czerwiński.